Şecere nedir? Her şecereli kedi sağlıklı ve safkan mıdır?

 

Şecere, kelime anlamı itibariyle ağaç manasına gelmekle birlikte dilimizdeki güncel karşılığı 'soyağacı'dır. Bu belge, bir cins kedinin (yada köpek, at gibi cins hayvanların) soyunu ve bu soyu oluşturan atalarının ırkı, rengi, ismi ve varsa kazandığı ünvanları görmemizi sağlar.

Son zamanlarda dikkatimi çeken bir konu: gelişmekte olan / gelişmemiş yabancı ülkelerden, düşük kalite cins kediler, ülkemizdeki 'bazı' insanlar tarafından buraya getirilip, hem fiziksel hem de genetik olarak kusurları olmasına rağmen, üretilmekte ve doğan genetik hatalı, fiziksek kusurlu yavrular da ilan sayfalarında şecereli ve safkan adı altında satılmaya çalışılmaktadır. İşte burada şecere neden önemli ve ne işe yarar bunu açıklamak gerekli...

Şecere, kedilerin tamamen atalardan aktarılan ve genetik hastalık olan PKD (böbrek kisti) ile HCM (kalp kası hastalığı) gibi DNA testi gerektiren duruma fayda sağlamaz. Bu hastalıklara karşı Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde DNA testleri yapılmaktadır. Avrupa'daki bir çok yetiştirici kedilerinin ağız içinden aldıkları örnekleri kolay bir yöntemle bu ülkelere postalamakta ve sonucu online olarak görmektedir. Ancak eski doğu bloğu ülkerinde bu uygulama pek yapılmamaktadır. Aldığınız kedinin hem anne, hem de babasının PKD negatif olması yavrularının da %100 PKD negatif (sağlık riski taşımayan) olmasını sağlayacaktır.

Yine bir kedinin şecereli olması, o kedinin aslında safkan olduğu anlamına gelmez. Melez bir kediye de şecere çıkarılabilir. Melez yada üç nesili tamamlamayan kediler Avrupa kayıt sisteminde RIEX olarak kaydedilir. Bu konularda uzman olmayan bir kedisever haliyle bu minik 'kod numarası' farkını anlamayacaktır ve nasılsa şecereli diye melez bir kedinin safkan olduğunu düşünecektir.

Bu nedenle, bir cins kediye sahip olmak isterken, sadece şecereye sahip olmasını değil, anne-baba hangi kan bğlarını (bloodline) taşıyor, ve bunlar PKD, HCM gibi genetik yada FIP, FIV gibi enfeksiyöz hastalıklara yatkın mı, değil mi bunları araştırmak gereklidir. Kedinin tipi (type) ve ifadesi (expression) nasıl, yetiştirici Türkiye'deki her yarışmaya katılıyor ve kedilerini hakemlere onaylatıyor mu, aldığı dereceleri websitesinde yayımlıyor mu, bunlar da çok önemlidir.

 

 

Haberler

Amy kısırlaştırıldı

British shorthair yetiştiricilik hobimdeki ilk anne kedi, ilk göz ağrım, bugüne kadar hep bana şans ve mutluluk getiren Amy'yi kısırlaştırdık. Detaylar için tıklayın...

 

BEST OF BEST ! En iyinin de en iyisi !!!

1-2 Şubat 2014 tarihli Uluslararası Kedi yarışmasına katılan Joker, Best Of Best 1; Fleur Best of Best Kitten&Junior seçildi.

Yavrular

photo

 

 

 

 

 

British Shorthair Bebekler

Yeni doğan bebeklerimizi görmek için ''yavrular'' sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..