British Shorthair Irkı Hakkında

 

Gülüyor gibi görünen sıkımlık yanakları ve şişko suratı ile British Shorthair kedi ırkı, Lewis Carroll'un eseri Alice Harikalar Diyarı'ndaki Cheshire Kedisi karakteri ile ünlü olmuştur.

Bu sağlam yapılı ayıcıklar, kendilerine özgü gülümsemeleri ve yumuşak tüylerinin yanısıra olağanüstü yaradılışı sayesinde aileler için çok iyi bir seçimdir.Soyları Roma İmparatorluğuna kadar dayanan bu kedicikler İngiltere'nin en eski kedi ırkıdır. Eskiden ahır ve ambarların cesur avcısı Britishler şimdi ailelerin yanında evlerinin içinde koltukta uyuklamak ve oyuncak fareleri avlamakla zaman geçirmektedir.

Kedilerin efendisi olarak görülen British Shorthair kediler kraliyet kedisi olarak ifade edilmekte ve değer görmektedir.

British Shorthair kediler genel olarak arkadaş canlısı ve sakin bir yapıya sahiptir. Ancak erkek Britishler daha rahat ve oyuncu iken dişileri tam bir havalı prenses edasındadır. Bu nedenle bir kucak kedisi sayılmazlar ancak yine de sizin yanınızda, yakınınızda olmak isterler. Normalde kucağa gelmeyen, sakin ve az hareketli olan Britishler dönem dönem özellikle de yavru iken motor takılmış gibi dört döner ve oyun isterler. Çocuklarla ve köpeklerle de iyi anlaşan Britishler yine de yerden kaldırılıp yükseğe alındığında bu durumdan çok hoşlanmayacaktır.

British Shorthair kısa ve oldukça sıkı ama pelüş tarzı bir tüy yapısına sahiptir. Elinizi üstünde gezdirirken dalgalanan tüylerinden hiç çekmek istemeyecek kadar gösterişli bir yapıdadır. Tüy rengine bağlı olmak şartıyla, gülen suratının üstünde , koyu kehribar renklerde, geniş ve tam yuvarlak gözlere sahiptirler. Color point olarak tabir edilen (maskeli renklerde) gözler mavi,  gümüş renk tüylülerde ise gözler yeşil olur. Bugün artık bu kedi rkı gökkuşağı kadar çeşitli tüy renklerinde üretilse de hala en popüler tüy rengi düz mavi olan  klasik renktir.

İdeal bir British Shorthair orta yada büyük boylarda, sağlam, güçlü yapıda, geniş ve bütün bir gövdeye sahip, kısa ve güçlü bacaklara ve kısa ama kalın kuyruğa sahiptir.Yuvarlak kafalarında ,  kısa burun, dolgun yanaklar ve çok belirgin ve şişkin olan ve de onu gülümsüyor gibi gösteren 'whiskers' (bıyıkların çıktığı yer) bulunmalıdır. Tam yuvarlak (çekik göz olmamalıdır) gözler tamamen açıktır ve gülümsemesiyle birlikte insanı etkilemede oldukça başarılılardır.

British Shorthair'lerin tüylerine bakım yapmak hiç de zor değildir. Sıradan bir tarak ile taramak bile ölü tüyleri almaya ve tüylerin yenilenmesine destek sağlayacaktır. Tüy dökme mevsimlerinde biraz daha ilgi göstermek dökülen tüylerin tarakla toplanmasına etki edecektir.Eğer kedinizi yıkamak istiyorsanız bunun için yavruluğundan itibaren buna alıştırmanız gerekmektedir.

Bu iştahlı kedicikler kilo almaya müsait yapıdadırlar, oyuncu ve hareketli yapıları olsa da, onları gözlemlemeli ve kiloları takip edilmelidir. Solid diye tabir edilen düz renkli tüylere ve kehribar göz rengine sahip olanlar, diğer renkteki Britishlere göre belirgin bir şekilde daha büyük ve iridir. Kilolarını kontrol altında tutmanın en iyi yolu, oyunu seven Britishleri kaslı ve güçlü vucutlarına da orantılı olarak egzersize yönlendirmektir. Bunlar için de en iyisi koşup getirebilecekleri şeyler yada lazer oyunlarıdır.

 

Bana ait olan bu çeviri İzin almadan kopyalanamaz. (İngilizce kaynak: TICA)

 

Haberler

Federasyon Hakem adaylığım onaylandı!

Yıllardır devam eden felinoloji eğitimim ve kedi yarışmalrında üstlendiği görevler sonucu, Dünya Kedi Federasyonunun Uluslararası Hakemlerine aldığım eğitimler...

 

BEST OF BEST ! En iyinin de en iyisi !!!

1-2 Şubat tarihli Uluslararası Kedi yarışmasına katılan Joker, Best Of Best 1; Fleur Best of Best Kitten&Junior seçildi.

Yavrular

photo

 

 

 

 

 

British Shorthair Bebekler

Yeni doğan bebeklerimizi görmek için ''yavrular'' sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..