British Shorthair Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 

  • Ülkemizde özellikle son yıllarda hem British Shorthair kedi ırkına hem de diğer yabancı kedi ırklarına ilgi artmıştır. British Shorthairler konusundaki problemlerden biri , Scottish Fold ile eşleştirmesi sonrası doğan düz kulak yavruları , Scottish Straight (Düz-kalkık kulaklı Scottish)  olarak değil de, sanki gerçek bir British Shorthair'miş gibi dezenformasyon yapılarak sahiplendirilmesidir. Scottish Fold yetiştiren insanların, Fold kedilerin gen havuzunu genişletmek ve Fold kedilerinin eklem sağlığını artırmak için, Britishleri eşleştirmede kullanmalarını doğru bulmakla birlikte, doğan yavruların bir kısmı düz kulaklı olduğunda onlara British Shorthair denmesini ahlaki bulmuyorum. Scottish Straight kediler dışarıdan bakınca British Shorthair kedilerden ayrılamamakta ancak kulakları kıvıran Fd genini taşımaktadır. Aşağıdaki fotoğrafta bir Scottish Straight görülmektedir, ve görünüm olarak British Shorthair'den ayırmak imkansızdır. Ama o fold geni taşımaktadır ve Scottish ırkına mensuptur. Bu nedenle Full Şecere çok önemlidir. Ve uluslararası federasyonlara göre de Scottish Straight (Düz Kulaklı Scottish) , British Shorthair değildir. (bkz: WCF, TICA, CFA, FIFe vb.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Bir diğer problem, insanlarımız hala her mavi (gri) kediyi British Shorthair sanmaktadır. Safkan British Shorthair kediler bir çok farklı renkte olaiblir : golden-silver, maskeli color point renkler , 2 ve 3 renkli parçalı desenler, tekir (tabby) desenler hatta düz beyaz ... Ama herhangi bir kedi ırkına mensup olmayan melez kediler de; mavi(gri) tüy rengine sahip olabilmektedir. Bu da her mavi(gri) kedi British Shorthair'dir demenin yanlış olduğunu göstermektedir. Aşağıdaki resme bakarak da, renk ile kedi kalitesi ve kedi ırkı anlaşılmayacağını daha net görebilirsiniz. Kedi ırklarının kaliteleri ve safkanlıkları, önce tipine daha sonra ise rengin dağılımı ve rengin tonuna bakarak belirlenir. Bu fotoğrafta 3 farklı kedi ırkının kaliteli ama aynı mavi renkte örneği görülmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Bir diğer konu ise şecereli ve safkan British Shorthair sorunsalıdır. Haketse de etmese de bir çok kediye ırk tanıma belgesi verilmektedir. Ve büyük bir hata olarak bu belge 'sıfır şecere' olarak adlandırılmıştır. Şecere Arapça'da ağaç demektir ki, bu bizdeki soyağacı kelimesini karşılamaktadır. Bir kedinin soyağacı (şeceresi) olabilmesi için en azından ebeveylerinden birinin, o gösterilen belge üzerinde belli olması gerekmektedir. Bu nedenle sıfır şecereli kediler aslında şecereli değil, ondan doğan yavrular şecereli olarak tanımlanabilir. Aşağıdaki örnekte bir MainCoon kedisinin şeceresini inceleyebilirisiniz. Gördüğünüz gibi kedinin kuşaklar(nesil, generation) boyunca ataları görünmektedir. Kayıt belgesi yada Irk Tanıma(sıfır şecere) belgesi ile TamDolu Şecere (Full Pedigree) karıştırılmamalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bana ait olan bu yazı İzin almadan kopyalanamaz.

 

Haberler

Federasyon Hakem adaylığım onaylandı!

Yıllardır devam eden felinoloji eğitimim ve kedi yarışmalrında üstlendiği görevler sonucu, Dünya Kedi Federasyonunun Uluslararası Hakemlerine aldığım eğitimler...

 

BEST OF BEST ! En iyinin de en iyisi !!!

1-2 Şubat tarihli Uluslararası Kedi yarışmasına katılan Joker, Best Of Best 1; Fleur Best of Best Kitten&Junior seçildi.

Yavrular

photo

 

 

 

 

 

British Shorthair Bebekler

Yeni doğan bebeklerimizi görmek için ''yavrular'' sayfamızı ziyaret edebilirsiniz..